Haber

Karbonsuz İstanbul’a Doğru Yeni Bir Adım

İBB, İstanbul’u iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek ve karbonsuz ulaşımı desteklemek için lojistik branşına öncülük ediyor. Avrupa Birliği Horizon Europe kapsamında desteklenen DECARBOMILE projesi, departman paydaşlarının katılımıyla hayata geçirilir. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek proje ile lojistik sektörü 18 ay boyunca karbonsuz ulaşım araçlarıyla teslimat yapacak.

Avrupa Birliği, Horizon Europe kapsamında desteklenen ‘kentsel toplulaştırma merkezi’ konulu DECARBOMILE adlı projeye 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla başladı. Pilot ülke Türkiye, Almanya, Fransa ve İspanya; İspanya, Estonya, Belçika ve Bosna Hersek’in de uydu ülke olduğu projede İtalya, Danimarka, Polonya ve Bulgaristan partner ülke statüsünde bulunuyor. Proje, farklı şubelerden lojistik operasyonlar yürüten firmalara aynı hizmeti tek merkezden, daha az araç ve yeşil ulaşım yöntemleriyle sunmayı hedefliyor. Şehirlerin karbonsuzlaşma sürecine değerli katkılar sağlayan projede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB); Akıllı Şehir, Ulaşım Planlama, Lojistik İdaresi ve Terminaller müdürlükleri ile takviye sağlar.

AMAÇ LOJİSTİKTE KARBON NÖTR

10 farklı ülkeden 31 kurumun katıldığı proje kapsamında, İBB’nin sahipliğinde DECARBOMİLE Paydaş Katılım Çalıştayı gerçekleştirildi. Üniversiteler, dernekler ve lojistik şirketlerinden paydaşların katıldığı toplantıda karbon salınımı yapmayan elektrikli araçlarla ulaşımın mevcut durumu ve geleceği masaya yatırıldı. Kentsel lojistik alanında kişi ve şirketler tarafından değerlendirildi.

TEST EDİLECEK

Projenin bir sonraki adımında DECARBOMİLE projesi ile elektrikli kargo bisikletleri ve kentsel toplulaştırma merkezlerinden diğer dağıtım güzergahları üzerinde testler yapılacak. 18 ay içerisinde devam etmesi planlanan testlerde teslimatlar elektrikli kargo bisikletleri ile yapılacak. Proje süreci tamamlandığında lojistik merkezlerden yeşil ulaşım yolları kullanılmaya başlanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ortacaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu