Haber

Türkiye Elon Musk’a ceza verdi

Elon Musk, Twitter’ı devralırken Rekabet Kurulu’ndan izin almadığı gerekçesiyle idari para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurulu’nun 2 Mart’taki toplantısında oybirliğiyle aldığı karara göre Musk, Twitter’ın 2022’de Türkiye’deki brüt gelirinin binde biri oranında idari para cezası ödeyecek.

Rekabet Kurulu, söz konusu kararın, Twitter şirketinin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11’inci maddesi uyarınca devralınmasına ilişkin sürecin re’sen incelenmesi sonucunda verildiğini duyurdu.

Rekabet Kurulu, bu maddeye dayanarak “4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında işlemin izne tabi olduğuna” karar verdi. Konuda önemli bir azalma olmadığı için operasyona izin verildiği belirtildi.

Ancak bu işlemin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca “Rekabet Kurulu’nun izni olmadan gerçekleştirilmesi” nedeniyle idari para cezası “2022 yılı için Türkiye’de elde edilen brüt gelirin binde biri” Musk’a verildi. ceza verildi.

Rekabet Kurulu, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde cezaya Ankara İdare Mahkemelerinde itiraz edilebileceğini bildirdi.

Rekabet Kurulu, Türkiye’de faaliyet gösteren veya iştiraki bulunan uluslararası şirketlerin satışı veya birleşmesi gibi işlemleri de onaylamaktadır. Twitter’ın Musk tarafından satın alınması da Rekabet Kurulu’nun incelemesi kapsamında.

DW/CO,HT

haber-inhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu