Ekonomi

Büyükçekmece Gölü’nde kuraklık alarmı!

İstanbul’daki barajların doluluk oranları yüzde 37,77’ye gerilerken, Büyükçekmece Gölü’nün kurumaya başladığı ve suyun çekildiği görüldü.

Kış aylarında yeterli yağış almayan İstanbul’da şehrin su ihtiyacını karşılayan barajlardan biri olan Büyükçekmece Gölü’ndeki su seviyesi son 9 yılın en düşük seviyesine inerek 18,78 olarak ölçüldü. yüzde.

Havadan su seviyesi görüntülenen Büyükçekmece Gölü’nde daha önce dolu olan alanlardan suyun çekildiği görüldü.

Yerdeki çatlaklar

Gölde suların çekildiği bölgelerdeki toprağın kuruyup çatladığı görüldü.

33 yıldır bölgede yaşadığını belirten Zafer Özev, gölde son yıllarda kuraklık yaşandığını söyledi.

Yağışların az olması nedeniyle gölün çekildiğini kaydeden Özev, “Kışın çok kar yağmayınca böyle oluyor. Geçen yıl iyiydi ama bu yıl çok çekildi.” söz konusu.

Akrabalarıyla sık sık bölgede piknik yaptığını belirten Yağmur Ergin, bölgedeki kirlilikten şikayetçi olduğunu söyledi.

Kuraklıkla birlikte bataklık oluştuğunu belirten Ergin, herhangi bir önlem alınmadığını savunarak, “Geçen gün bataklıkta bir inek öldü. Önlem alınsaydı, tabela konulsaydı o hayvan ölmeyecekti. Gerisi o kadar kötü görünüyor ki, bir adım bile atamıyorsunuz.” dedi.

Ergin, oluşan bataklık nedeniyle etrafa pis kokuların yayıldığını da belirterek, vatandaşların bıraktıkları çöplerle birlikte sinek ve kokuların arttığını sözlerine ekledi.

Kadir Ekmen ise her yıl göl kenarında piknik yaptığını belirterek, daha önce de bu bölgede balık tutabildiğini ifade etti.

Ekmen, “Sular şu an 100 metreye kadar çekildi. Kuraklık var” dedi. söz konusu.

celtik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu